Mediální revoluce

Mediální revoluce - Ján Simkanič - obálka

Temné pojednání o vzniku a zániku mediálních druhů se zvláštním přihlédnutím k neveselému osudu tištěných novin, a také o společenských dopadech, které probíhající změny nejspíš způsobí, a tak vůbec.

Že mediální svět už nikdy nebude stejný jako dřív, dnes konečně vidí prakticky všichni. O hodně hůře se však nachází shoda nad tím, co nás teprve čeká. Mimo jiné proto, že ani při analýze současného stavu a jeho příčin si nedovedeme nalít dostatečně čistého vína.

Nad novinami, tedy tištěnými zpravodajskými deníky, se více než kdy dříve vznáší stín zániku, a to ponejvíce z ekonomických důvodů. Svůj boj o přežití postupně prohrávají, vedle televize a ještě silněji vedle nových digitálních médií. Internetové prostředí přineslo obrovské množství možností pro další rozvoj poskytování informací a obsahu, ovšem zároveň ještě nenabízí dostatečně stabilní obchodní modely pro média produkující kvalitní nákladné zpravodajství. Společnost tak může být oslabena o zásadní informační, komunikační a kritický prvek, který po dlouhou dobu přispíval k jejímu zrání a sebereflexi.

Esej Mediální revoluce není analytickou studií, jen pokusem pochopit, jaká hnutí, především ekonomického charakteru, ovlivňují minulou, současnou a pravděpodobně i budoucí podobu médií a mediálního trhu. Zároveň pokusem odhadnout, jaké důsledky tyto změny mohou způsobit nebo už způsobují pro zdravý život demokratické společnosti. 

Informace pro stažení e-knihy Mediální revoluce

Tuto e-knihu jsem připravil jako dárek všem čtenářům mé knihy České nesvědomí, kteří si ji ode mě zakoupili. Chtěl bych vám tím poděkovat za dosavadní podporu, které si velice vážím a moc pro mě znamená. Povzbuzovala mě i při práci na tomto textu.

Pro všechny ostatní je cena této e-knihy 69 Kč vč. DPH. Pošlete v takovém případě příspěvek na můj účet č. 1755416033/0800 (Česká spořitelna). Prosím uveďte v popisu platby své jméno, abych věděl, komu vděčím za přízeň a podporu. Jako alternativní způsob podpory můžete zvolit nákup knihy České nesvědomí. Předem vám velice děkuji.

Soubory ke stažení:

Esej Mediální revoluce

Kniha je dostupná ve formátu EPUBMOBI a PDF (formátováno pro velikost A5, doporučený tisk 2 strany na 1 stranu velikosti A4)

E-kniha vydaná ve vlastním nákladu autora.

Autor: Ján Simkanič

Vydal: Simindr.cz jako svou 2. publikaci v lednu 2014, počet stran: 66

Kontakt: ceskenesvedomi zavináč simindr.cz

Veškerá práva vyhrazena. Kopírování či rozšiřování textu nebo jeho částí není možné bez souhlasu autora a vydavatele.

Ohlasy:

Rozhovor o Mediální revoluci na Mediaguru.cz

Představení na Simindr.cz.

Reakce Erika Taberyho na Respekt.cz a komentář k ní na Simindr.cz.

Interní poznámky ze zákulisí mediálního domu

Zmínka na Infoporno.ihned.cz.

Recenze Davida Klimeše v Dnes&Zítra.cz.

Marek Prokop na Facebooku:

„Včera jsem se konečně dostal k tomu, abych si přečetl Mediální revoluci Honzy Simkaniče. Protože o médiích hodně čtu, hodně přemýšlím a v úvahách se většinou pohybuji tam, kam se realita dostane možná za deset let, nečekal jsem, že mě něčím překvapí. Nespletl jsem se, nepřekvapila, nicméně potěšila. Velmi příjemně potěšila.

Honza si dal záležet, napsal to pěkně a výborně se to čte. Manažerská novořeč mě zatahala za uši jen asi třikrát, což je vzhledem k Honzově zaměstnání a mé přecitlivělosti obdivuhodný výsledek. Nejpodstatnější ovšem je, že se mu podařilo dát do rozumně kompaktního tvaru vše, co tam má k tématu být.

Jako lidé, kteří jste se mnou nějak spojeni, zřejmě velmi dobře víte, co se s médii děje a v nejbližších letech bude dít. Pokud ale navíc chcete stručné a jasné vysvětlení, proč se to děje, Mediální revoluce bude právě pro vás.

A nezapomeňte prosím Honzovi podle vložených instrukcí zaplatit. Vylepšíte mu statistiku, kterou si sleduje, a uděláte mu radost.“