Mé dětství v socialismu

 

socialisticke detstvi

U příležitosti 25. výročí Listopadu’89 jsem si vzal do hlavy dát dohromady netradiční soubor vzpomínek lidí, kteří jsou mými dobrými kamarády nebo kterých si velice vážím, a zároveň měli to štěstí a smůlu, že své dětství strávili v době, která se hodně lišila od té dnešní. Přes rozvaliny času se špatně zpřítomňuje něco, co je dnešní realitě už hodně vzdálené a co si hlavně mladší generace jen těžko dovedou představit. Jiné emoce, specifické vůně, estetika, celospolečenská atmosféra, očekávání. A přitom to dodnes ovlivňuje mentalitu stále ještě většiny tohoto národa a zprostředkovaně a nevědomě se to propíjí i do dalších generací.

Pro vzpomínání jsem zvolil pohled dětských očí, ve kterých se doba odráží trochu jinak a s jinými akcenty. Věřím, že právě osobní pohled dokáže překonat těch 25 a více let mezi historií a dnešním čtenářem a lépe pochopit, co se to s námi všemi tenkrát dělo.

Sestava  se teprve dává dohromady, ale už teď je jasné, že ti, kteří stihli potvrdit, nemůžou zklamat. Během léta budeme sbírat příspěvky a na podzim se můžete těšit na e-knihu a určitě skvělé čtení. Sám se nemůžu dočkat.

Držte nám palce. A chcete-li se svou vzpomínkou na své dětství podílet na vznikajícím sborníku také, nebo byste o to stáli od osobnosti, kterou máte rádi, dejte nám prosím vědět e-mailem na adresu: detstvi zavináč simindr tečka cé zet.

Díky, váš Ján Simkanič.

 

Zatím potvrzení autoři:

Jindřich Šídlo, novinář

Patrick Zandl, novinář a podnikatel

Martin Jaroš, marketingový mág

Petr Koubský, novinář a vydavatel

Josef Šlerka, pedagog a analytik

David Cajthaml, výtvarník a hudebník a scénograf

Josef Bouška, novinář a PR konzultant

Michal Musil, novinář

Peter Lelovič, marketingový guru

Martin Charvát, marketingový mág

Alexandr Mitrofanov, novinář

Sylva Ficová, překladatelka

Michael Romancov, pedagog

Petr Honzejk, novinář

Robert Malecký, novinář

Jiří Hošek, novinář

Michal Petrov, autor knihy Retro

Ondřej Malý, člen rady ČTÚ

Ondřej Šuch, nadace ČEZ